Știrea zilei

VIDEO // Kilian Mbappe, cel mai bun fotbalist francez al anului

Un an de pus în ramă pentru starul echipei franceze ”Paris Saint-Germain”, Kilian Mbappe. Chiar dacă nu a reușit să câștige Balonul de Aur în acest an, tânărului nu i-a scăpat titlul de cel mai bun fotbalist francez al anului, după un sezon remarcabil la naționala Franței.

La doar 20 de ani, starul echipei franceze ”Paris Saint-Germain”  a  avut  în 2018  un  an  foarte reușit, iar apogeu este titlul mondial, cucerit în Rusia, alături de naționala Franței, din postura de protagonist. Atacantul devine cel de-al 61-lea câștigător al titlului de cel mai bun fotbalist francez,   pe locul doi este N’Golo Kante, care s-a impus anul trecut. Raphael Varane şi Antoine Griezmann, care au prins, la rândul lor, Top  10 în clasamentul Balonului de Aur, au completat podiumul.

Kylian Mbappe a cucerit 4 trofee în 2018. Pe lângă titlul mondial din Rusia, Mbappe a mai câştigat titlul în campionatul francez , Cupa Franţei şi Cupa Ligii, cu echipa de club, PSG.

Din punct de vedere individual, fostul jucător de la AS Monaco a reuşit 34 de goluri în toate competițiile, însă momentul maxim rămâne prestaţia memorabilă din meciul cu Argentina, din optimile de finală ale Cupei Mondiale.

Contra echipei lui Messi, Mbappe a reuşit o dublă şi a obţinut un penalty, după o cursă dezlănţuită, pornită din propria jumătate de  teren, iar  Franţa s-a impus  cu 4-3  în,  probabil, cel mai bun meci al tânărului.