Știrea zilei

Aur pentru Moldova la Campionatul European de lupte greco-romane | VIDEO

Aur pentru Moldova! Sportivul moldovean Victor Ciobanu a învins la Campionatul European-2019 de lupte greco-romane, desfășurat la București.

În finala categoriei de 60 kg, Victor Ciobanu a produs probabil cel mai mare șoc al competiției, învingându-l pe campionul mondial și european, rusul Serghei Emelin.

Moldoveanul a condus la început cu 4:0, după care Emelin a reușit să schimbe scorul în favoare sa 5:4. Spre sfârșit însă luptătorul moldovean a reușit să mai obțină un punct și victoria i-a fost acordată lui Ciobanu. La Campionatul Mondial de anul trecut, Victor Ciobanu a cucerit medalia de argint, cedându-i în finală anume lui Serghei Emelin.

Echipa Moldovei a acumulat în total la acest Campionat trei medalii – aur – Victor Ciobanu, argint – Petru Ianulov și bronz – Anastasia Nichitina, la categoria de greutate de până la 57 kilograme. Campionatul Europei a avut loc la București în perioada 8-14 aprilie.

•
  •
  •
  •

Judocanul Victor Sterpu a devenit campion european Under 20. În Finlanda, sportivul de 20 de …